Nyolc ország és harminchárom játékos. Ebben a szezonban több mint egy egész csapatra valóan szerepelnek kölcsönben Európa szerte. Talán azért tűnik olyan magasnak ez a szám, mert az is! De milyen hatással van ez a játékosokra, a klubra, a ligára és kikre érdemes odafigyelnünk? Lesz-e esélyük valaha is bekerülni az első csapatba? Vagy a sorozatos kölcsönadásnak váltás lesz-e a vége? Lentebb majd ezekre a kérdésekre próbálok választ találni.
Az alábbi táblázatban megtekinthetőek kölcsönben lévő játékosaink, illetve hogy mely bajnokságban és csapatban szerepelnek valamint koruk is.
Rápillantva a táblázatra azonnal látszik, hogy mindösszesen két kivétellel, játékosaink első osztályú csapatokban fognak szerepelni. A tavalyihoz hasonlóan ebben az éven is nagy szerepet vállal holland "nevelőegyesületünk" a Vitesse. Előző szezonban Wallace, McEachran és Traoré játszott náluk. Most egészen pontosan öt játékosunk "vendégeskedik" az arnhemi alakulatnál.
További pozitívum, hogy nyolcan pedig a Premier League csapatokban tehetik próbára magukat. Ez elég magas szám és azt bizonyítja, hogy az akadémián és a játékos megfigyelő pozíciókban is jól dolgoznak a Chelsea emberei.
Ezen felül vannak még játékosaink török, német. olasz, francia, portugál, skót és belga csapatokban is.
A BBC nemrég megjelent cikkében foglalkozik a kölcsönadási rendszerrel, annak előnyeiről és hátrányairól. Említést tesz arról, hogy a FIFA szeretné tüzetesebben átvizsgálni és megváltoztatni ezt a rendszert. Mindezek mellett kitér arra, hogy nagyon kevés a szabályozás ebben a rendszerben. Amik pedig vannak azok is főképpen az angol játékosok kölcsönadását és azok anyaegyesülete ellen való játékát szabályozza le. Magyarul, egy klub csak meghatározott számú angol játékost adhat kölcsönben. A kölcsönadott játékosaik pedig annyi meccsen játszhatnak, amennyin akarnak, de nem léphetnek pályára az ellen a klub ellen, amelyik kölcsönbe adta őket. Továbbá nincs limit abban, hogy hányszor küldi egy csapat a saját játékosát kölcsönbe.
Ezen szeretne változtatni a FIFA, ezzel segítve, hogy a fiatal játékosok gyorsabban integrálódjanak a csapatokba és ne kelljen túl sok időt más országok klubjaiban tölteniük.
A teljes BBC cikk itt elérhető:
http://www.bbc.com/sport/0/football/34125476
Jose Mourinho visszatérése óta kezdetét vette egy folyamat (most vonatkoztassunk el az utóbbi meccsektől), a fiatalok megjelentek a cserék között és alkalomadtán pályára és léphettek. Erre régebben csak akkor volt példa, ha nagyon sok sérültünk vagy eltiltottjaink voltak, esetleg Liga kupa meccseken. Úgy gondolom ez pozitív hatással lesz rájuk, szokják a légkört, tapasztalatot szereznek és megtanulnak nyomás alatt játszani. Bár a nyáron nem túl sokan léphettek pályára a felkészülési mérkőzéseken, amit nem értek. Mivel egyrészt feleslegesen fárasztottuk az első csapatot, másrészt nagyon jót tehetett volna néhány fiatal önbizalmának.
A kis kitekintést követően nézzük csak, mi a helyzet a többi a játékossal, akik kölcsönben vannak? Szerintem az idei év a kölcsönadásokat tekintve nagyon jól sikerült (nem akarom elkiabálni), ha azt vesszük, hogy top ligákban játszhatnak a fiúk. Ha pályára lépnek bizonyára plusz motivációt ad nekik. És azonnal szembe is jön velünk egy hatalmas DE! Mi van akkor, ha nem tudják magukat beverekedni a kezdőbe és csak a padot koptatják, esetleg csak perceket kapnak. Nem veti ez vissza a fejlődésüket és a moráljukat? Sajnos de, ezen nincs mit szépíteni.
Andros Townsend a Tottenham szélsője nem kevesebb, mint 9 csapatnál volt kölcsönben mielőtt berobbant volna a kezdőbe. Édesapja szerint jó hatással volt rá hogy alsóbb ligákban tanulhatott és ennél fogva folyamatosan fejlődött.
Itt hoznám szóba Marko Marin-t. 2012-ben még Di Matteo hozta a csapathoz. Azóta megjárta már Sevilla-t, Firenzét és Brüsszelt, most pedig a török Trabzonspor csapatánál foga tölteni az idényt. Nagy kedvencem volt mikor még a Werder Bremenben játszott. Örültem mikor leigazoltuk, de a játékán egyre jobban meglátszik a hitehagyottság. Szerintem ő az egyik legjobb példa arra, hogy mi történik akkor, ha egy játékosnak nem sikerül rövid időn belül maradandót alkotnia vagy nem illik bele a manager elképzeléseibe. Nagy valószínűséggel a klub meg fog válni tőle (de ne legyen igazam). Igaz ő még csak 4 csapatnál volt nem úgy, mint Townsend, de ez így is sok. Természetesen vannak olyanok, akikre jó hatással van, de több az olyan példa, mint Marin.
A negatív példa után azért gyorsan meg kell említenünk Thibaut Courtois-t. Aki három Atletico Madrid-nál töltött szezon alatt oly nagymértékű fejlődést mutatott, hogy a 2014/15-ös idényre azonnal a Chelsea kezdőjében találta magát. Nem is beszélve arról, hogy a spanyol küldetés alatt spanyol bajnok, EL és-UEFA Szuperkupa és Copa Del Rey győzelmet és magáénak tudhat. Plusz a tavalyi PL elsőség és a Ligakupa. Nem rossz ez mindössze 23 évesen.
Érdemes lesz nyomon követni a PL-ben maradt játékosokat, mert valószínűleg itt a lehető legnagyobb a fejődési lehetőség. Patrick Bamford, Victor Moses, Nathan Ake és Marco Van Ginkel lehetnek azok, akiknek a játékára már jövőre is számíthatunk, persze sok minden dől majd el szezon közben is.
Bamford már megmutatta a Championshipben hogy megéri vele számolni. Moses elég jól játszott a felkészülések alatt, látszott rajta az akarat, de talán még kell neki ez az egy év a kalapácsosoknál.
Ake lehet a megfelelő pótlás akkor, ha Obi Mikel vagy Ramires elhagyná a klubot. Gyors és erős, nagyszerűen játszik a védekező poszton és sok labdát szerez. Van Ginkel-re eddig rá járt a rúd sérülések terén, szerintem van olyan tehetséges, hogy egy jó szezon után számolhassunk vele a Chelsea keretében jövőre.
A Serie A-ban szerepel majd Mo Salah, Juan Cuadrado és Nathaniel Chalobah is. Utóbbira azért is fontos odafigyelni, mert angol korosztályos válogatott, szóval bővülhet vele az angol játékosok száma a keretben, emellett pedig középpályán és hátvéd pozícióban bevethető. Salah és Cuadrado nem tudtak maradandót alkotni az első csapatban. Igazából nem is emlékszem nagyon tőlük jó megmozdulásokra. Mondjuk Salah-ot tavaly megkedvelték Firenzében és igazából ott jól is játszott. Ha választani kell, szívesebben látnám őt kékben újra, mint Cuadrado-t. Nagyon gyors játékos, de még sokat kell fejlődnie.
Akikre még felhívnám a figyelmet az Solanke és Brown. Mindkét játékos gyors és technikailag nagyon képzett arról nem is beszélve, hogy mindketten angolok. Solanke széleken és center pozícióban is bevethető, míg Brown a támadóközép bármely részén. A korosztályosok között szenzációsan játszottak együtt és már a nagy csapatban is bemutatkozhattak.
Összességében rengeteg tehetséges játékossal rendelkezünk, akik megérdemlik, hogy színvonalas csapatokban bizonyíthassanak. De talán ez már sok egy kicsit. Jómagam támogatom azt az elképzelést miszerint jobban le legyen korlátozva a kölcsönadási rendszer és rá legyenek kényszerítve a klubok, hogy vagy beintegrálják, vagy pedig eladják ezeket a játékosokat.
Láthatjuk, hogy a kölcsönadás egy kétélű kard. Egyrészt nagyon jól elsülhet és vagy kapunk egy tapasztalt motivált játékost, akit beépíthet az edző, vagy nagy üzlet is lehet belőle. De a nagy nyomás, elvárások és megfelelni akarás miatt el is szürkülhet az adott személy játéka és alulmotiválttá válik. Reméljük nálunk csak a pozitív minta fog érvényesülni és fiataljaink lassan, de biztosan beépülnek a csapatba.